शनिवार, मंसिर १६ गते २०८०

रोहिणीमा ‘लामखुट्टेको लार्भा खोज र नष्ट गर’ अभियान

रोहिणीमा ‘लामखुट्टेको लार्भा खोज र नष्ट गर’ अभियान

images
images

खबर पात्रो

१५, आश्विन २०७९
 • 1.3K
  SHARES
 • रोहिणीमा ‘लामखुट्टेको लार्भा खोज र नष्ट गर’ अभियान

  भैरहवा, १५ असोज ।
  रुपन्देहीको रोहिणी गाउँपालिकाले ‘लामखुट्टेको लार्भा खोज र नष्ट गर’ अभियान सञ्चालन गरेको छ । लामखुट्टेले अण्डा पार्न सक्ने सम्भावित स्थानहरुको खोजी गरी लामखुट्टेको लार्भा नष्ट गर्न अभियान सञ्चालन गरिएको गाउँपालिकाका अध्यक्ष विद्या प्रसाद यादवले बताए । गाउँपालिकाले असोज १३ र १४ गते उक्त अभियान सञ्चालन गरेको उनले जानकारी दिए ।

  शुक्रबार रोहिणी–३ स्थित धकधई चोकमा आयोजित उक्त अभियानमा गाउँपालिकाका अध्यक्ष यादव, प्रवक्ता तथा वडा नम्बर ३ का वडाअध्यक्ष बीर बहादुर क्षेत्री, प्रमुख प्रशासकीय अधिकृत श्री प्रसाद गौतम, जनप्रतिनिधि, स्वास्थ्यकर्मी, समाजसेवी लगायतको उपस्थिति रहेको थियो । पछिल्लो समय डेंगुको संक्रमण बढ्दै गएको छ ।

  images
  images
  IMG-20220930-WA0023.jpg

  डेंगु भाइरसद्वारा संक्रमित एडिस एजिप्टाई जातको पोथी लामखुट्टेले यो रोग सार्दछ । यो लामखुट्टेले सफा पानी जमेको स्थानमा फुल पार्ने गर्छ । विशेष गरी वर्षाको पानी जम्ने जथाभावी फालेका बोतल, टिनका भाँडा, थोत्रो टायर, अलकत्रा वा मट्टितेलका खाली ड्रमहरू, गमला, पानीका ट्ंयाकी आदिमा यसले फुल पार्छ । 

  एडिज नामक लामखुट्टेले विशेष गरी दिउँसो टोक्ने गर्दछ । डेंगु सार्ने लामखुट्टेले थुप्रै दिनदेखि हलचल नभएको स्वच्छ पानीमा फुल पार्छ । पोथी जातको लामखुट्टेले अण्डा पार्ने बेलामा टोक्ने गर्छ । दिउँसै टोक्ने लामुखट्टेले डेंगु सार्ने भएकाले घरसँगै विद्यालय, कार्यालय र सार्वजनिक स्थलमा पनि लामखुट्टेको टोकाइबाट बच्नुपर्ने चिकित्सकहरू बताउँछन् ।

  images
  प्रकाशित मिति :आश्विन १५, २०७९ शनिवार - १२:३१:५३ बजे

  खबर पात्रो

  धेरै पढिएको

  Copyright © All right reserved to khabarpatro

  Site By: sobij