images
images

आइतवार, जेठ ६ गते २०८१

व्यवसायी भन्छन् : ‘विमानस्थल पूर्णरुपमा सञ्चालनमा नआए अब चुप लागेर बस्दैनौ’

व्यवसायी भन्छन् : ‘विमानस्थल पूर्णरुपमा सञ्चालनमा नआए अब चुप लागेर बस्दैनौ’

images
images
images
बिहिवार, चैत्र १६ २०७९
बिहिवार, चैत्र १६ २०७९
 • व्यवसायी भन्छन् : ‘विमानस्थल पूर्णरुपमा सञ्चालनमा नआए अब चुप लागेर बस्दैनौ’

  भैरहवा, १६ चैत ।
  रुपन्देहीको भैरहवास्थित गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्ण रुपमा सञ्चालन नआए अब चुप लागेर नबस्ने यहाँका उद्योगी व्यवसायीहरुले बताएका छन् । उनीहरुले सञ्चालन भएको १० महिना बढी समय बितिसक्दा पनि नियमित रुपमा विमानस्थल सञ्चालनमा नआउँदा निजी क्षेत्रले गरेको अरबौंको लगानी डुब्ने भन्दै चिन्ता व्यक्त गरेका छन् ।

  images
  images
  images

  चेम्बर अफ कमर्स, रुपन्देही (उद्योग व्यापार संगठन, रुपन्देही) ले बुधबार भैरहवामा आयोजना गरेको गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल पूर्ण सञ्चालन तथा पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि छलफल कार्यक्रममा बोल्ने उद्योगी व्यवसायीहरुले अब पनि विमानस्थल नियमित रुपमा सञ्चालन नआए आन्दोलनमा उत्रिने चेतावनी दिएका छन् ।
  कार्यक्रममा बोल्दै चेम्बर अफ कमर्स, रुपन्देहीका निवर्तमान अध्यक्ष नारायण प्रसाद भण्डारीले विमानस्थल सञ्चालन हुने आशामा निजी क्षेत्रले अरबौंको लगानी गरेको बताए । उनले बैंकबाट ऋण लिएर व्यवसायीले अरबौं लगानी होटलमा गरेकाले विमानस्थल पूर्ण रुपमा सञ्चालन गर्नेतर्फ सम्बन्धित निकायले ध्यान दिनुपर्ने बताए ।

  उनले भने, ‘एअरपोर्ट पूर्ण रुपमा सञ्चालनका लागि सिद्धार्थनगर नगरपालिकाका प्रमुखज्यूले नै अगुवाइ गर्नुपर्छ । ’विमानस्थल नियमित सञ्चालनका लागि दबाब दिनका लागि विमानस्थलमा धर्ना दिएर आन्दोलन सुरु हुने भण्डारीको भनाइ छ । उनले भने, ‘व्यवसायीहरु अब चुप लागेर बस्दैनौं । हामी धेरै नै मारमा परेका छौं । त्यसैले अब आन्दोलनमा जानुको विकल्प छैन ।’ पर्यटन प्रवद्र्धनका लागि भारतीय पर्यटकलाई कम्तीमा भारु ५ लाख नेपाल बोकेर ल्याउन दिनुपर्ने उनले माग गरे । उनले भने, ‘भारतीय पर्यटकले नेपालमा भारु २५ हजार रुपैयाँ मात्र ल्याउन पाउँछन, अनि उनीहरुले खर्च नै गरेनन् कसरी भन्न मिल्छ ?’

  चेम्बर अफ कमर्स, रुपन्देहीका अध्यक्ष अनिल कुमार ज्ञवालीले विमानस्थलमा हप्तामा तीनदिन मात्रै जजिरा एअरलाइन्सले उडान गरेको बताए । उनले विमानस्थल उद्घाटन भएको १० महिना बढी बितिसक्दा पनि पूर्ण रुपमा सञ्चालनमा आउन नसकेको बताए । हप्तामा तीन दिन मात्रै उडान गर्न विमानस्थल निर्माण भएको हो ? उनले प्रश्न गरे । भैरहवादेखि भारतीय शहरहरुमा सिधै उडान हुनुपर्ने उनको भनाइ छ ।

  भैरहवा मर्निङ वाक ग्रुपका अध्यक्ष ओमकार गौचनले आन्तरिक व्यापार प्रवद्र्धनका लागि सीमा नाकामा कडाइ गर्नुपर्नेमा जोड दिए । उनले यस क्षेत्रका सटरहरु बन्द भइ व्यवसाय पलायन हुँदै गएको भन्दै चिन्ता व्यक्त गरे ।
  पर्यटन व्यवसायी संजय बजिमयले विमानस्थल पूर्ण रुपमा सञ्चालनमा नआए निजी क्षेत्रले गरेको लगानी डुब्ने बताए । उनले नेपाल वायु सेवा निगमको विमान सञ्चालन गर्नुपर्ने बताए ।

  होटल तथा रेष्टुरेण्ट व्यवसायी संगठन, रुपन्देहीका अध्यक्ष पिताम्बर न्यौपानेले विमानस्थल पूर्ण रुपमा सञ्चालनमा आउन नसक्नु सरकारको कमजोरी भएको बताए । ‘सरकारले जग्गा विक्री गर्दा त चारकिल्ला तोकेर मात्रै विक्री गर्छ भने अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल बनाउँदा छिमेकी मुलुकसँग समन्वय नगरी कसरी बन्यो ?’ उनले प्रश्न गरे ।

  लुम्बिनी होटल संघ, नेपालका अध्यक्ष गोविन्द ज्ञवालीले पर्यटकले खर्च गर्ने वातावरण सिर्जना गर्नुपर्ने बताए ।
  होटल व्यवसायी महासंघ, नेपालका उपमहासचिव राजेश महोत्राले सरकारले आफूहरुको मागको सुनुवाइ नगरे व्यवसाय बन्द गरेर आन्दोलनमा उत्रिने चेतावनी दिए ।

  पर्यटन व्यवसायी रवि शर्माले लुम्बिनीका मोनाष्ट्रीमा पर्यटकको बसाइ हुँदा होटल व्यवसाय धरासायी भएको बताए ।
  स्थानीय शिवम जयसवालले आन्तरिक व्यवसाय प्रवद्र्धनका लागि सीमा नाकामा कडाइ गर्नुपर्ने माग गरे ।

  स्थानीय कमला थापाले गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थल नियमित रुपमा सञ्चालन गर्न ध्यान नदिए आन्तरिक उडान समेत ठप्प पार्ने समय आउन सक्ने बताइन् ।

  व्यवसायी कृष्ण पाण्डेले व्यवसायी पलायन हुने अवस्थामा पुगेको बताए । उनले खुल्ला बोर्डरका कारण स्वदेशी व्यापार शुन्य अवस्थामा पुगेको बताए ।

  लुम्बिनी ईट्टा उद्योग व्यवसायी संघ, रुपन्देहीका अध्यक्ष अजय कुमार गुप्ताले भारतबाट आउने पर्यटकलाई सीमा क्षेत्रमा दुःख दिने गरिएको बताए ।

  पर्यटन व्यवसायी श्रीचन्द गुप्ताले गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थललाई लक्षित गर्दै ठूला होटलहरु खुलेकाले विमानस्थल नियमित सञ्चालनमा आउनुपर्ने बताए । पर्यटन व्यवसायी सागर अधिकारीले अब आन्दोलनमा जानुपर्ने बताए ।

  सिद्धार्थ होटल एशोसियशनका अध्यक्ष चन्द्रप्रकाश श्रेष्ठले अब व्यवसायी चुप लागेर नबस्ने बताए । उनले भने, ‘यही अवस्था रहे अब आन्तरिक उडान पनि बन्द गर्छौं ।’

  गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलका प्रबन्धक हशंराज पाण्डेले निजी क्षेत्रको भूमिका महत्वपूर्ण रहेको बताए । उनले स्वदेशी विमान कम्पनीहरूले नै गौतमबुद्ध अन्तर्राष्ट्रिय विमानस्थलबाट उडान भर्न चासो देखाउनुपर्ने बताए । उनले भने, ‘आफ्नै देशको प्रचार पहिला स्वदेशी विमान कम्पनीहरूले गर्नुपर्ने हो । तर, उनीहरूले गर्न सकेका छैनन् । स्वदेशी विमान कम्पनीहरूले राम्रो सन्देश दिन सक्ने हो भने विदेशी कम्पनीहरू पनि आउँछन् ।’

  रुपन्देहीका प्रमुख जिल्ला अधिकारी भरतमणी पाण्डेले आन्दोलन नै समस्याको समाधान नभएको बताए । उनले विमानस्थलमा पर्यटक आउने वातावरणको सिर्जना गर्नुपर्नेमा जोड दिए । उनले भने, ‘यात्रुको सहजता र सुविधामा पनि ध्यान दिनुपर्छ ।’

  सिद्धार्थनगर नगरपालिकाका प्रमुख इश्तियाक अहमद खानले भाषण गरेर मात्र समस्याको समाधान नहुने बताए । उनले सबै आ–आफ्नो क्षेत्रबाट सकारात्मक सोचका साथ अघि बढ्नुपर्ने बताए । उनले भने, ‘सबैको साथ र सहयोग बिना अगाडी बढ्न सकिदैन । बन्द हड्तालबाट समस्या समाधान हुँदैन ।’

  चेम्बर अफ कमर्स, रुपन्देही (उद्योग व्यापार संगठन, रुपन्देही) का अध्यक्ष अनिल कुमार ज्ञवालीको अध्यक्षता, सिद्धार्थनगर नगरपालिकाका प्रमुख इश्तियाक अहमदको प्रमुख आतिथ्यता, संगठनका निवर्तमान अध्यक्ष नारायण प्रसाद भण्डारीको स्वागत, कार्यक्रम संयोजक गणेश प्रसाद बेल्बासेको धन्यवाद ज्ञापन तथा महासचिव सचिन रोक्काको सञ्चालनमा कार्यक्रम सम्पन्न भएको थियो ।

   

  images
  images
  images
  लोकप्रीय
  थप समाचार

  Copyright © All right reserved to khabarpatro Site By: sobij